T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Hatay İl Sağlık Müdürlüğü

T.C. Sağlık Bakanlığı
Hatay İl Sağlık Müdürlüğü

Facebook Twitter Google Plus Linkedin

Akciğerini Koru, Akciğer Kanseri Olma

Güncelleme Tarihi: 20/11/2017

    Dünyada ve ülkemizde Kasım ayı Akciğer Kanseri Farkındalık Ayı olarak belirlenmiş olup; toplumsal farkındalığın sağlanması ve toplum bilincinin geliştirilmesi için çeşitli etkinlikler düzenlenerek halkımızın kansere karşı sağlıklı yaşam davranışları kazanmaları hedeflenmektedir. Kanser genel anlamda tüm dünyanın en büyük sağlık sorunu olmakla beraber ülkemizde maalesef 30 bine yakın akciğer kanserli hasta bulunmaktadır ve bu sayı her yıl giderek artış göstermektedir.

    Akciğer kanseri diğer kanser türlerinde de olduğu gibi birçok sebebe bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Birincil nedeni ise sigara kullanımıdır, sigara kullanan kişilerin akciğerlerinin kendini temizleme fonksiyonu bozulur ve hücreler hasara uğrar. Akciğer kanserine neden olan diğer risk faktörleri arasında hava kirliliğine ciddi maruz kalmak,  daha önceden akciğer kanseri geçirmiş olmak, yetersiz ve dengesiz beslenmeden söz edebiliriz. 

     Hastalık ileri aşamaya gelene kadar önemli şikâyetlere yol açmayabilir, sinsi bir şekilde ilerlemesi akciğer kanserini bu kadar tehlikeli yapan en önemli faktördür. Eğer sigara kullanımı ve buna bağlı kronik bronşit varsa; mevsimsel öksürük ve balgam şikâyetlerinin süreklilik kazanması, balgamda kan görülmesi, giderek artan nefes darlığı, özellikle sırtta kürek kemiklerinin arasına veya omuzlara yayılan batıcı nitelikte göğüs ağrısı kanser için şüphe uyandırması gereken şikâyetlerdir. Hastalığın ilk aşamalarında çoğunlukla bunların hiçbiri olmadan iştahsızlık, halsizlik, kilo kaybı ve gece terlemesi gibi şikâyetler görülmektedir.

     Akciğer kanserinden korunmada sigara başta olmak üzere tüm tütün ürünlerinden uzak durmak, pasif içici olmamak, kansere neden olan kimyasallara maruz kalmaktan kaçınmak, sağlıklı beslenmek, bol miktarda meyve sebze tüketmek ve daha aktif olmak gibi yaşam tarzında değişiklikler korunmada yardımcıdır.

    Sigarayı bırakmak isteyen bireyler için Antakya, İskenderun ve Kırıkhan KETEM Birimlerimizde ücretsiz sigara bıraktırma poliklinik hizmeti veriyoruz. Sigaradan kurtulmak isteyen vatandaşlarımızı KETEM Birimlerimize bekliyoruz.

   Müdürlüğümüz bünyesinde yıl içerisinde hastalıklardan korunma yöntemleri ve sağlıklı yaşama yönelik farkındalık yaratmak, dikkat çekmek amacıyla çeşitli etkinlikler düzenliyoruz. Bu etkinliklerimiz artarak devam edecektir. Çünkü bizler halkımızın sağlığını önemsiyoruz ve onlar için çalışıyoruz.