T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Hatay İl Sağlık Müdürlüğü

T.C. Sağlık Bakanlığı
Hatay İl Sağlık Müdürlüğü

Facebook Twitter Google Plus Linkedin

10 EKİM DÜNYA RUH SAĞLIĞI GÜNÜ

Güncelleme Tarihi: 12/10/2017

10 EKİM DÜNYA RUH SAĞLIĞI GÜNÜ

    Ağır ruhsal bozukluğu olan hastalara, etkin tedavilerin sunulması, psikososyal destek hizmetlerinin verilmesi, takip ve tedavilerinin yaşadıkları ortamda sunulabilmesi amacıyla kurulan Toplum Ruh Sağlığı Merkezleri (TRSM) ilimizde Antakya ve İskenderun ilçelerinde bulunmaktadır. TRSM’lerinde bağlı olduğu ilçelerde ikamet eden, kronik ağır ruhsal hastalığı olan (şizofreni, atipik psikoz, bipolar bozukluk ve şizoafektif bozukluk gibi) hastalara sağlık hizmeti sunulmaktadır.

    10 Ekim Dünya Ruh Sağlığı günü münasebetiyle Antakya TRSM Sorumlu Hekimi Uzm. Dr. Emine YILDIZGÖREN’in katkıları ile bu yıl ikincisi düzenlenen geleneksel Toplum Ruh Sağlığı Merkezi kahvaltısı Şenköy Mahallesi Saklı Vadi Kır bahçesinde düzenlenmiştir.

    Antakya Toplum Ruh Sağlığı Merkezinin ev sahipliği yaptığı kahvaltıya Sağlık Müdürlüğü yöneticileri, İskenderun TRSM çalışanları ve üyeleri katılmıştır. Düzenlenen kahvaltıda konuşma yapan Sağlık Müdür Yardımcısı Dr. Mehmet ÇELİKEL bu etkinliklerin amacının şizofreni gibi ağır ruhsal bozukluklara dikkat çekmek, bu hastalığa sahip kişilerin de toplumla iç içe yaşayabileceklerini göstermek, hastaları olabildiğince hayatın içinde tutmak ve rehabilite etmek, üretken hale getirmek ve sosyalleşmelerini sağlamak olduğunu ifade etmiştir.

    Ağır Ruhsal Hastalıklara dikkat çekmek ve bu hastalıklar konusundaki farkındalığın artırılması amacıyla da 16 Ekim Pazartesi günü saat 14.00’ te Antakya Kültür Merkezinde kamu kurum kuruluşları ile halka yönelik konferans düzenlenecektir.

    Kamuoyuna saygıyla sunulur.

                                                                                                                  Dr. Ümit Mutlu TİRYAKİ  
                                                                                                             İl Sağlık Müdürü

  • 20171010_114504.jpg
  • SAM_2792.JPG
  • SAM_2794.JPG