T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Hatay İl Sağlık Müdürlüğü

T.C. Sağlık Bakanlığı
Hatay İl Sağlık Müdürlüğü

Facebook Twitter Google Plus Linkedin

12. BÖLGE UMKE TEMEL EĞİTİMİ BAŞARI İLE GERÇEKLEŞTİRİLDİ.

Güncelleme Tarihi: 06/11/2018


12. BÖLGE UMKE TEMEL EĞİTİMİ BAŞARI İLE GERÇEKLEŞTİRİLDİ...

Hastane Afet ve Acil Durum Planları (HAP) Uygulama Yönetmeliği kapsamında, hastanelerimizde “Hastane UMKE Timlerinin” oluşturulması amacıyla, Acil Sağlık Hizmetleri Başkanlığı bünyesinde faaliyet gösteren Afetlerde Sağlık Hizmetleri Birimi tarafından 22 – 26 Ekim 2018 tarihleri arasında,12.Bölge (Adana, Hatay, Mersin, Osmaniye) illerinden eğitmen ve kursiyerlerin katılımıyla UMKE Temel Eğitimi düzenlendi.

5 günlük eğitim sürecinde kursiyerlere; UMKE Görev Tanımları ve Mevzuatı, Afet Epidemiyolojisine Giriş ve Afetlerde Çevre Sağlığı Hizmetleri, Türkiye’de ve Dünya’da Afet Yönetimi ile İlgili Kurum/Kuruluşlar, Afet Lojistiği, UMKE Malzemeleri ve Medikal Çanta, Haberleşme ve Harita-Yön Bulma Teknikleri, Afetzede Psikolojisi ve Toplumsal Evreler, Stres Altında Çalışma, Temel KBRN, Çevresel Aciller, Temel Yaşam Desteği, Olay Yeri Yönetimi, Triyaj, Travmalı Hastalarda Acil Olgu Yönetimi, Sistem Travmaları, Havayolu Açıklığının ve Ventilasyonun Sağlanması, Enkaz Altındaki Hastaya Medikal Yaklaşım (Crush Sendromu), Dolaşımın Değerlendirilesi ve Şok Yönetimi, Hasta Yaralı Taşıma Teknikleri ve Alternatif Ateller, Arrest Yönetimi, vb. konularında teorik ve uygulamalı olarak eğitimler verildi.

3 gün süren salon (teorik) eğitiminin sonrasında, 2 günlük saha eğitiminde (tatbikat), Triyaj, Enkazda Yaralıya Müdahale, Trafik Kazalarında Yaralıya Yaklaşım ve Tıbbi Müdahale, Arrest Yönetimi vb. çalışmalar gerçekleştirilmiştir. Düzenlenen UMKE Temel Eğitimi’ne, bölge illerinden toplam 32 personel katılmış olup, eğitimlerin sonunda; Hatay UMKE personel sayısı 182’ ye ulaşmıştır.

                                                                                                                                                                                          Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Birimi
  • 4.jpg
  • 6.jpg
  • 5.jpg
  • 3.jpg
  • 2.jpg
  • 1.jpg